Start Before You Feel Ready Video Intro

عید گل آلود

در عید ۹۸ بخشی از ایران را آب با خودش برد؛ گلستان در شمال و لرستان در خوزستان و ایلام در جنوب غرب گرفتار سیل شدند و خانه و کاشانه مردم زیر گل رفت. با وجود تعطیلات عید گروه های جهادی از همان روزها خودشان را رساندند به این مناطق و اول گل و لای را از زندگی مردم بیرون کردند و بعدش هم به فکر بازسازی جریان عادی زندگی آنها افتادند. خیریه حضرت زهرا(س) که زیر نظر هیات دانشجویی هیات الزهرا(س) و با همفکری و همکاری فارغ التحصیلان و دانشجوهای شریف راه افتاده، در اولین قدم چند گروه از افراد داوطلب را به مناطقی از لرستان و خوزستان فرستاد تا ضمن برپایی آشپزخانه به پخت و توزیع غذای گرم بین مردم سیل زده بپردازد.

هر چه از دست مان برآمد

خیریه حضرت زهرا (س) از همان روزهای نخست با توجه به شناسایی نیازهای مردم منطقه اقدامات خود را شروع کرد؛ اقداماتی که محدود به روزهای بعد از سیل نماند و هنوز هم ادامه دارد. مهم ترین این اقدامات عبارتند از:

  • پخت و توزیع ۲۵ هزار پرس غذای گرم در پلدختر و اهواز در مدت ۱۰ روز در دو وعده ناهار و شام
  • ارائهخدمات پزشکی و درمانی و توزیع دارو و تشکیل پرونده برای ۱۵۰۰ نفر در دو مرحله
  • مشارکتدر گلروبی و تمیز کردن خانه های مردم در منطقه
  • ایجاداشتغال (خرید دام برای خانواده نیازمند در پلدختر)
  • توزیع۱۵۰ تخته فرش بین مردم سیل زده
  • پیگیریبازسازی خانه های تخرب شده

پویش کریمانه

خیریه هیأت الزهراء(س) در گام دوم با توجه به طولانی شدن این بحران و گسترش آثار اقتصادی بر خانواده‌ها و مشاغل روزمزد و خدماتی و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) پیرامون رزمایش مواسات، هم‌زمان با ماه مبارک رمضان با همت خانواده بزرگ دانشگاه شریف و مخاطبان هیأت اقدام به برگزاری پویش کریمانه نمود تا به اندازه وسع خود سهمی در یاری رساندن به خانواده‌های آسیب‌دیده از شیوع این ویروس منحوس داشته باشد.

در همین راستا مقرر شد تعداد ۱۰ هزار بسته حمایتی با کمک‌های دانشجوها، استادان، کارمندان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دیگر مخاطبان هیأت الزهراء (س) و مردم شریف ایران تهیه و بین خانواده‌های نیازمند توزیع گردد. بعد از برآوردهای اولیه اقلام زیر برای قرار گرفتن در هر بسته حمایتی تعیین گردید:

برنج (۱۰ کیلو)، روغن مایع (۲ بطری)، ماکارونی (۳ بسته)، رب (۱ بسته)، قند (۱ کیلو)، شکر (۱ کیلو)، خرما (۱ بسته)، عدس و نخود و سویا (هرکدام ۱ کیلو)، تن ماهی (۳ بسته)، حلواشکری (۱ بسته)، شیر (۱ بطری یک لیتری)، چای (1 بسته)

قیمت حدودی هر بسته در بازار حدود 400 هزار تومان برآورد می‌شود ولی با توجه به تأمین عمده از تأمین‌کنندگان مطمئن، تأمین هر بسته در پویش حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه داشت.

چرا رفتیم آنجا؟

از خرم‌آباد که به سمت پل‌دختر حرکت کنید، در میانه‌های راه شهرستانی وجود دارد به نام معمولان. خیریه حضرت زهراء(س) از همان روزهای اول بعد از وقوع سیل فعالیت خود را در روستاهای اطراف این شهرستان متمرکز کرد که یکی از مهم‌ترین آنها پیگیری برای بازسازی خانه‌های تخریب‌شده در این منطقه بود. این پیگیری‌ها و جلسه با استانداری لرستان و بنیاد مسکن سرانجام به نتیجه رسید و بازسازی روستای دُمرود علیا که با معمولان فاصله دو سه کیلومتری دارد، به خیریه هیئت الزهراء (س) واگذار شد.

این منطقه به دلیل خسارت زیاد واردشده به روستا و نیز اسکان تعدادی از خانواده‌های محروم تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و محرومیت بیشتر آنجا برای بازسازی انتخاب شد.

ساخت‌‌وساز پنج ماهه

در بخشی از روستای دمرود که در پایین دست رودخانه واقع شده، تقریبا به طور کامل خانه‌های اهالی تخریب شده یا قابل سکونت نبود و به همین دلیل بنیاد مسکن در بالادست رودخانه که منطقه امن‌تری محسوب می‌شود، به مردم زمین واگذار کرد و پروژه ساخت‌وساز نیز به خیریه سپرده شد. ساکنان روستا هم بعد از وقوع سیل یا به خانه‌های اقوام و آشنایان رفته بودند و یا در چادرهایی که در بالادست رودخانه برپا شده، زندگی می‌کردند که برای شروع ساخت‌وساز این چادرها جمع‌آوری و به مناطق دیگر منتقل شد.

البته به دلیل عوارض طبیعی و بالا و پایین بودن زمین و نداشتن اطلاعات کافی از شرایط منطقه نهایی شدن جانمایی خانه‌ها و تعیین محل آنها مقداری طول کشید و اجرای پروژه را به تعویق انداخت. در نهایت مذاکره‌ها و پیگیری‌ها برای تحویل پروژه به خیریه که از اردیبهشت شروع شده بود، نهایی شد و پروژه اواسط تابستان کلید خورد و طبق پیش‌بینی‌هایی که می‌شد، بعد از حدود شش ماه به سرانجام رسید. پروژه همین روزها قرار است ربان افتتاحش پاره شود و مردم آن منطقه بتوانند در خانه‌های نوسازشان ساکن شوند و بعد از یک‌سال رنگ‌وبویی از آرامش و آسایش را در زندگی‌شان ببییند.

خیریه به کمک دولت آمد

بخشی از بودجه این پروژه از طرف خیریه هیأت تأمین شد و بخش دیگر آن نیز وامی بود که دولت به مردم منطقه قرار بود پرداخت کند. در واقع وامی که دولت برای ساخت و ساز به مردم منطقه داده بود، از سوی مردم به خیریه واگذار شد تا در این پروژه مورد استفاده قرار گرید. اغلب این وام‌ها برای مرحله سفت‌کاری خانه‌ها صرف شده و هزینه نازک‌کاری از سوی خیرینی تأمین شده است. در مجموع این پروژه چیزی نزدیک به ۲ میلیارد تومان هزینه داشت.

از صفر تا صد و آماده تحویل

خانه‌های ساخته‌شده در این پروژه برای افرادی که نیازمند و بی‌بضاعت محسوب می‌شوند، از صفر تا صد به عهده خیریه بوده؛ از تسطیح سطح، تجهیز کارگاه ساختمانی، پی‌کنی و سنگ‌چینی، دیوارچینی تا مراحل مربوط به نازک‌کاری. ۲۱ خانه در متراژهای غالبا ۸۵، ۱۰۰ و ۱۲۰ متری در این پروژه ساخته و بین اهالی این منطقه برای سکونت در منازل جدیدشان فرش نیز توزیع شده است.

نیروی انسانی موردنیاز برای این پروژه از کارگران بومی خود منطقه تأمین شده، البته نظارت و مهندسی و کنترل کارها بر عهده خیریه بوده است. یکی از فعالان خیریه در طول این مدت برای پیگیری و نظارت بر روند کار در منطقه حضور داشت و دیگر اعضای خیریه هم تقریبا هر دو هفته یک بار برای بررسی روند پیشرفت پروژه به منطقه می رفتند تا هم کارهای مالی و اجرایی را انجام دهند و هم روند کار را از نزدیک ببینند و موانع و مشکلات را رفع نمایند.

میزان کمک‌ها

  • میزان کمک‌های جمع شده
  • میزان کمک مورد نیاز